Primary and Secondary UDL 2019 – Round 2 Results!

The final national standings after the second round of our Urban Debate League competitions!

Round 2 of the Secondary and Primary Urban Debate League 2019 has now concluded and we’ve seen some of the highest scores ever this year!

Below are the top 50% of schools in the final league tables, based on their scores from both rounds of the leagues.

You can also find a further breakdown of the top scoring schools from each region and the highest ranked teams in our Novice League.

The top 16 teams from the National Secondary Urban Debate League; the top 10 teams from the National Primary Urban Debate League; and the top 10 teams from the Secondary Novice League will be invited to their respective Finals Days.

Congratulations to all teams who made it!

 

National Secondary Urban Debate League

1 = Sydenham School

1 = Co-operative Academy Walkden

3 Fazakerly High School

4 Mulberry School for Girls

5 Eastbrook School

6 Phoenix Academy

7 = St Angela’s School

7 = The Academy of St Francis of Assisi

9 Morpeth School

10 Robert Clack

11 = Greycoat Hospital School

11 = Sarah Bonnell School

13 Mount St Mary’s Catholic High School

14 St Aloysius’ RC College

15 Highbury Fields School

16 Manchester Communication Academy

17 Alsop High School

18 = Brentford School for Girls

18 = Kingsford Community School

18 = Isleworth and Syon School

21 = Elmgreen School

21 = MEA Central

23 = Cardinal Heenan Catholic High School

23 = Burnage Academy for Boys

23 = Manchester Academy / MEA Central

26 Woodside High School

27 Cedar Mount Academy

28 = Oasis Academy John Williams

28 = Acland Burghley School

30 Dagenham Park CE School

31 = St Matthew Academy

31 = Bishop Challoner Catholic College

33 = Langdon Academy

33 = Chobham Academy

35 = The Sydney Russell School

35 = St. Edmund’s Catholic Academy

37 St Bernadette Catholic Secondary School

38 Shireland Collegiate Academy

39 Hatch End High School

40 Chiswick School

41 Hornchurch High School

42 Brampton Manor Academy

43 St Antony’s Catholic College

44 = St George’s Catholic School

44 = Barking Abbey Upper School

44 = Bobby Moore Academy

47 = Leytonstone School

47 = Sacred Heart RC Secondary School

49 = Plashet School

49 = East Manchester Academy

49 = Trinity C of E High School

52 = Central Foundation Girls School

52 = Bellerive FCJ Catholic College

52 = Stretford high school

52 = Nottingham Girls Academy

56 = Haberdasher’s Askes’ Knights Academy

56 = Oasis Academy Media City UK

58 = Hornsey School for Girls

58 = Harborne Academy

60 = The Archer Academy

60 = Cardinal Pole School

60 = Erdington Academy

63 Eastlea Community School

64 Buile Hill Visual Arts College

65 Parliament Hill School

66 = City of London Academy Highbury Grove

66 = Northwood School

68 La Retraite RC School

69 = Goresbrook School

69 = The Academy of St Nicholas

71 = The John Roan

71 = St Gregory’s School

73 Little Ilford School

74 = Barking Abbey Lower School

74 = Stockland Green School

76 City of London Academy, Southwark

 

National Primary Urban Debate League

1 Plymouth Grove Primary School

2 St Elizabeth’s Catholic Primary

3 Temple Primary School

4 Blue Coat Junior School

5 = Rathfern Primary School

5 = St Augustine’s CE Primary School

7 William Tyndale Primary School

8 Curwen Primary School

9 St. Lukes C of E Primary School

10 Coppice Primary School

11 Upton Cross

12 Armitage C of E Primary School

13 St Malachy’s RC Primary School

14 Rosendale Primary School

15 = Queensbridge Primary School

15 = Guardian Angels Catholic Primary School

17 Henry Maynard Primary School

18 Elmhurst Primary School

19 = St James C of E Primary School

19 = St Wilfrid’s RC Primary School

21 = Stanhope Primary School

21 = Irk Valley Community School

23 = Cavendish Primary School

23 = Anderton Park Primary School

25 Ryefield

26 Cheetham CE Community Academy

27 = St James’ C of E Junior School

27 = St Brigid’s RC Primary School

29 = Lordship Lane Primary School

29 = St Joseph’s RC Primary

31 Crumpsall Lane Primary School

32 = Ravenscroft Primary School

32 = Rotherhithe Primary School

34 = Hugh Myddelton Primary School

34 = Orchard Primary School

36 Regents Park Primary School

37 = Grange Primary School

37 = St Mary’s RC Primary, Middleton

39 St. Edmund’s Primary

40 = Charles Dickens Primary School

40 = Lark Hill Community Primary School

 

National Secondary Novice League

1 Bobby Moore Academy

2 Acland Burghley School

3 = Hornsey School for Girls

3 = Langdon Academy

5 St George’s Catholic School

6 The Academy of St Nicholas

7 Goresbrook School

8 = St. Edmund’s Catholic Academy

8 = Stockland Green School

8 = Barking Abbey Lower School

11 Parliament Hill School

12 MEA Central

13 Harborne Academy

14 Riverside School

15 Buxton School

16 Northwood School

17 The Sydney Russell School

18 Petchey Academy

19 Royal Greenwich Trust School

20 St Antony’s Catholic College

21 = Dagenham Park CE School

21 = Mulberry School for Girls

21 = The Archer Academy

21 = Bishop Challoner Catholic College

25 Mulberry Academy Shoreditch

26 = Eastbrook School

26 = Highbury Fields School

28 = La Retraite RC School

28 = Pimlico Academy

30 Morpeth School

31 = Highgate Wood School

31 = The Norwood School

33 Erdington Academy

34 Dormers wells High School

35 Phoenix Academy

36 Oaklands School

37 Notre Dame RC Girl’s School

38 Hornchurch High School

39 Central Foundation Girls School

40 = Eastbury Community School

40 = Shireland Collegiate Academy

 

Bristol Secondary Highest Scoring School

Oasis Academy John Williams

Bristol Secondary Highest Scoring Novice Team

St Bernadette Catholic Secondary School

 

Leeds Secondary Highest Scoring School

Mount St Mary’s Catholic High School

Leeds Secondary Highest Scoring Novice Team

Cardinal Heenan Catholic High School

London Secondary Rankings

1 Sydenham School

2 Mulberry School for Girls

3 Eastbrook School

4 Phoenix Academy

5 St Angela’s School

6 Morpeth School

7 Robert Clack

8 = Greycoat Hospital School

8 = Sarah Bonnell School

10 St Aloysius’ RC College

11 Highbury Fields School

12 = Brentford School for Girls

12 = Kingsford Community School

12 = Isleworth and Syon School

15 Elmgreen School

16 Woodside High School

17 Acland Burghley School

18 Dagenham Park CE School

19 St Matthew Academy

20 = Langdon Academy

20 = Chobham Academy

22 The Sydney Russell School

23 Hatch End High School

24 Chiswick School

25 Hornchurch High School

26 Brampton Manor Academy

27 = St George’s Catholic School

27 = Barking Abbey Upper School

27 = Bobby Moore Academy

30 = Leytonstone School

30 = Sacred Heart RC Secondary School

32 Plashet school

33 Central Foundation Girls School

34 Haberdasher’s Askes’ Knights Academy

35 Hornsey School for Girls

36 = The Archer Academy

36 = Cardinal Pole School

38 Eastlea Community School

39 Parliament Hill School

40 = City of London Academy Highbury Grove

40 = Northwood School

42 La Retraite RC School

43 Goresbrook School

44 = The John Roan

44 = St Gregory’s School

46 Little Ilford School

47 Barking Abbey Lower School

London Primary Rankings

1 Rathfern Primary School

2 William Tyndale Primary School

3 Curwen Primary School

4 Coppice Primary School

5 Upton Cross Primary School

6 Rosendale Primary School

7 = Queensbridge Primary School

7 = Guardian Angels Catholic Primary School

9 Henry Maynard Primary School

10 Elmhurst Primary School

11 Stanhope Primary School

12 Ryefield Primary School

13 St James’ C of E Junior School

14 Lordship Lane Primary School

15 = Ravenscroft Primary School

15 = Rotherhithe Primary School

17 = Hugh Myddelton Primary School

17 = Orchard Primary School

19 Grange Primary School

20 Charles Dickens Primary School

21 = Edinburgh Primary School

21 = Rushmore Primary School

23 Netley Primary School and Centre for Autism

24 = Ivydale Primary School

24 = Godwin Junior School

London Secondary Novice Rankings

1 Bobby Moore Academy

2 Acland Burghley School

3 = Hornsey School for Girls

3 = Langdon Academy

5 St George’s Catholic School

6 Goresbrook School

7 Barking Abbey Lower School

8 Parliament Hill School

9 Riverside School

10 Buxton School

11 Northwood School

12 The Sydney Russell School

13 Petchey Academy

14 Royal Greenwich Trust School

15 = Dagenham Park CE School

15 = Mulberry School for Girls

15 = The Archer Academy

18 Mulberry Academy Shoreditch

19 = Eastbrook School

19 = Highbury Fields School

21 = La Retraite RC School

21 = Pimlico Academy

23 Morpeth School

24 = Highgate Wood School

24 = The Norwood School

 

Liverpool Secondary Rankings

1 Fazakerly High School

2 The Academy of St Francis of Assisi

3 Alsop High School

4 Bellerive FCJ Catholic College

Liverpool Secondary Highest Scoring Novice Team

The Academy of St Nicholas

 

Nottingham Secondary Highest Scoring School

Nottingham Girls Academy

Nottingham Secondary Highest Scoring Novice Team

Bramcote College

 

Manchester Secondary Rankings

1 Co-operative Academy Walkden

2 Manchester Communication Academy

3 MEA Central

4 = Burnage Academy for Boys

4 = Manchester Academy

6 Cedar Mount Academy

Manchester Primary Rankings

1 Plymouth Grove Primary School

2 St Elizabeth’s Catholic Primary

3 Temple Primary School

4 St Augustine’s CE Primary School

5 St. Lukes C of E Primary School

6 Armitage CofE Primary School

7 St Malachy’s RC primary School

8 = St James C of E Primary School

8 = St Wilfrid’s R C Primary School

10 Irk Valley Community School

11 Cavendish Primary School

12 Cheetham CE Community Academy

Manchester Secondary Highest Scoring Novice Team

MEA Central

 

West Midlands Secondary Rankings

1 Bishop Challoner Catholic College

2 St. Edmund’s Catholic Academy

3 Shireland Collegiate Academy

4 Harborne Academy

5 Erdington Academy

6 Stockland Green School

West Midlands Primary Rankings

1 Blue Coat Junior School

2 Anderton Park Primary School

3 Regents Park Primary School

4 Nelson Primary School

5 Montgomery Primary School

West Midlands Secondary Novice Rankings

1 = St. Edmund’s Catholic Academy

1 = Stockland Green School

3 Harborne Academy

4 Bishop Challoner Catholic College

5 Erdington Academy