Secondary Urban Debate League 2020 – Round 1 Results!

The current league standings after the first round of our Secondary UDL

Round 1 of the Secondary Urban Debate League 2019 is now concluded and we’ve seen some of the highest scores ever coming in from across the country!

Below is the top 50% of schools in our current league table, based on their scores from the two debates so far.

You can also find a further breakdown of the top scoring schools from each region and the highest ranked teams in our Novice League. The standings are incredibly close so it’s all to play for in Round 2!

National Secondary Core

1 –      Sydenham School

2 =     The East Manchester Academy

2 =     Bridge Academy

2 =     Barking Abbey School (Upper and Lower)

5 =     Shireland Collegiate Academy

5 =     Greig City Academy

7 –      Dagenham Park CE School

8 –      The Academy of St Francis of Assisi

9 =     Eltham Hill School

9 =     Bishop Challoner Catholic College

11 =   Harborne Academy

11 =   City of London Academy Highbury Grove

13 –    Eastbrook School

14 –    Highbury Fields School

15 –    The John Roan

16 =   Brentford School for Girls

16 =   St Thomas More Catholic School

18 –    Hornsey School for Girls

19 =   Oasis Academy John Williams

19 =   Manchester Enterprise Academy Central

19 =   Trinity Church of England High School

22 =   Northwood

22 =   Chorlton High South School

22 =   St Peters RC High School

25 –    The Sydney Russell School

26 =   Goresbrook school

27 =   The Grey Coat Hospital

28 =   Beamont Collegiate Academy

29 =   The Norwood School

30 –    Sarah Bonnell School

31 =   Cardinal Pole Catholic School

31 =   Woodside High School

33 =   Haberdasher Askes Knights Academy

33 =   King Edward VI Sheldon Heath Academy

35 =   Alec Reed Academy

35 =   Burnage Academy for Boys

37 =   St Aloysius’ College

37 =   Forest Gate Community School

37 =   Cedar Mount Academy

37 =   St Edmunds Catholic Academy

37 =   Little Ilford School

37 =   Erdington Academy

37 =   Compass School

44 =   Leytonstone School

44 =   Villiers High School

44 =   University Academy of Engineering Southbank

44 =   Four Dwellings Academy

48 –    Hornchurch High School

49 =   St Angela’s Ursuline School

49 =   Eastlea Community School

51 =   Ark Acton Academy

51 =   Isleworth & Syon School

53 =   Broughton Hall Catholic High School

53 =   Harris Academy South Norwood

53 =   Fazakerley High School

53 =   City of London Academy Highgate Hill

53 =   Harris Girls’ Academy East Dulwich

53 =   George Dixon Academy

59 =   Notre Dame RC Girl’s School

59 =   Stockland Green School

59 =   Broadgreen International School

62 =   Langdon Academy, East Ham

62 =   Bellerive FCJ Catholic College

64 –    Oasis Academy Oldham

65 =   Oasis Academy MediaCityUK

65 =   Lister Community School

65 =   Pimlico Academy

65 =   Ormiston Bolingbroke Academy

65 =   North Liverpool Academy

70 =   Bobby Moore Academy

70 =   Central Foundation Girls’ School

70 =   Greatfields School

73 =   Forest Hill School

73 =   Parliament Hill School

73 =   Greenwood Academy

76 =   Co-op Academy North Manchester

76 =   The Archer Academy

 

National Secondary Novice

1 –      Greig City Academy

2 –      Sydenham School

3 –      Brentford School for Girls

4 –      Chorlton High South School

5 –      St Thomas More Catholic School

6 –      Bridge Academy

7 –      King Edward VI Sheldon Heath Academy

8 –      Alec Reed Academy

9 –      Little Ilford School

10 –    The Sydney Russell School

11 =   Isleworth & Syon School

11 =   Stockland Green School

13 –    Langdon Academy, East Ham

14 =   Highbury Fields School

14 =   Greatfields School

16 =   The Academy of St Francis of Assisi

16 =   Waverley School

16 =   The Archer Academy

16 =   Ark Acton Academy

20 =   Erdington Academy

20 =   The Oldham Academy North

22 =   Harrop Fold School

22 =   Shireland Collegiate Academy

24 =   Bobby Moore Academy

24 =   Sacred Heart RC Secondary School

24 =   Chiswick School

27 –    Forest Hill School

28 =   Greenwood Academy

28 =   Hornchurch High School

28 =   George Dixon Academy

31 =   Northwood

31 =   Pimlico Academy

31 =   Nishkam High School

34 =   Compass School

34 =   Bonus Pastor Catholic College

34 =   Broadgreen International School

37 –    Holly Lodge Girls’ College

38 =   City of London Academy Highgate Hill

38 =   Ninestiles Academy

40 =   Manchester Enterprise Academy Central

40 =   Oasis Academy South Bank

40 =   The Totteridge Academy

 

London Secondary Core

1 –      Sydenham School

2 =     Bridge Academy

2 =     Barking Abbey School (Upper and Lower)

5 =     Greig City Academy

7 –      Dagenham Park CE SChool

9 =     Eltham Hill School

11 =   City of London Academy Highbury Grove

13 –    Eastbrook School

14 –    Highbury Fields School

15 –    The John Roan

16 =   Brentford School for Girls

16 =   St Thomas More Catholic School

18 –    Hornsey School for Girls

22 =   Northwood

25 –    The Sydney Russell School

26 =   Goresbrook school

29 =   The Norwood School

27 =   The Grey Coat Hospital

30 –    Sarah Bonnell School

31 =   Cardinal Pole Catholic School

31 =   Woodside High School

33 =   Haberdasher Askes Knights Academy

35 =   Alec Reed Academy

37 =   St Aloysius’ College

37 =   Forest Gate Community School

37 =   Little Ilford School

37 =   Compass School

44 =   Leytonstone School

44 =   Villiers High School

44 =   University Academy of Engineering Southbank

48 –    Hornchurch High School

49 =   St Angela’s Ursuline School

49 =   Eastlea Community School

51 =   Ark Acton Academy

51 =   Isleworth & Syon School

53 =   Harris Academy South Norwood

53 =   City of London Academy Highgate Hill

53 =   Harris Girls’ Academy East Dulwich

59 =   Notre Dame RC Girl’s School

62 =   Langdon Academy, East Ham

65 =   Lister Community School

 

London Secondary Novice

1 –      Greig City Academy

2 –      Sydenham School

3 –      Brentford School for Girls

5 –      St Thomas More Catholic School

6 –      Bridge Academy

8 –      Alec Reed Academy

9 –      Little Ilford School

10 –    The Sydney Russell School

11 =   Isleworth & Syon School

13 –    Langdon Academy, East Ham

14 =   Highbury Fields School

14 =   Greatfields School

16 =   The Archer Academy

16 =   Ark Acton Academy

24 =   Bobby Moore Academy

24 =   Sacred Heart RC Secondary School

24 =   Chiswick School

27 –    Forest Hill School

28 =   Hornchurch High School

31 =   Northwood

31 =   Pimlico Academy

34 =   Compass School

34 =   Bonus Pastor Catholic College

38 =   City of London Academy Highgate Hill

40 =   Oasis Academy South Bank

40 =   The Totteridge Academy

 

Manchester Secondary Core

2 =     The East Manchester Academy

19 =   Manchester Enterprise Academy Central

19 =   Trinity Church of England High School

22 =   Chorlton High South School

22 =   St Peters RC High School

28 =   Beamont Collegiate Academy

35 =   Burnage Academy for Boys

37 =   Cedar Mount Academy

64 –    Oasis Academy Oldham

 

Manchester Secondary Novice

19 =   The Oldham Academy North

21 =   Harrop Fold School

39 =   Manchester Enterprise Academy Central

 

West Midlands Secondary Core

5 =     Shireland Collegiate Academy

9 =     Bishop Challoner Catholic College

11 =   Harborne Academy

33 =   King Edward VI Sheldon Heath Academy

37 =   St Edmunds Catholic Academy

37 =   Erdington Academy

44 =   Four Dwellings Academy

53 =   George Dixon Academy

59 =   Stockland Green School

73 =   Greenwood Academy

 

West Midlands Secondary Novice

27 =   Greenwood Academy

27 =   George Dixon Academy

30 =   Nishkam High School

37 =   Ninestiles Academy

42=    Corley Centre

 

Liverpool Secondary Core

8 –      The Academy of St Francis of Assisi

53 =   Broughton Hall Catholic High School

53 =   Fazakerley High School

59 =   Broadgreen International School

62 =   Bellerive FCJ Catholic College

65 =   Ormiston Bolingbroke Academy

 

Liverpool Secondary Novice

33 =   Broadgreen International School

36 –    Holly Lodge Girls’ College

56 =   Cardinal Heenan Catholic High School

 

Bristol Secondary Core

19 =   Oasis Academy John Williams

100 = Fairfield High School

 

Bristol Secondary Novice

48 =   Trinity School Bristol

60 –    Orchard School

 

Congratulations to all schools and teams that took part, and good luck for Round Two!