Primary Urban Debate League 2019 – Round 1 Results!

The current league standings after the first round of our Primary UDL

Round 1 of the Primary Urban Debate League 2019 has now concluded and we’ve seen some of the highest scores ever coming in from across the country!

Below are the top 50% of schools in our current league table, based on their scores from the two debates so far.

You can also find a further breakdown of the top scoring schools from each region. The standings are incredibly close so it’s all to play for in Round 2!

National Primary UDL Top 50%

1 – Plymouth Grove Primary School
2 = Curwen Primary School
2 = William Tyndale Primary School
4 – St Elizabeth’s Catholic Primary
5 – Rathfern Primary School
6 – Blue Coat C of E Junior School
7 – Rosendale Primary School
8 – St. Lukes C of E Primary School
9 = Coppice Primary School
9 = Stanhope Primary School
11 – Queensbridge Primary School
12 – Upton Cross Primary School
13 = Charles Dickens Primary School
13 = Guardian Angels Catholic Primary School
13 = Temple Primary School
16 – St Augustine’s CE Primary School
17 = Ryefield Primary School
17 = Armitage C of E Primary School
19 = Lordship Lane Primary School
19 = Lark Hill Community Primary School
19 = St Brigid’s RC Primary School
19 = St Malachy’s RC primary School
23 – Henry Maynard Primary School
24 = Winterbourne Boys Academy
24 = St Joseph’s RC Primary
26 – Crumpsall Lane Primary School
27 = Elmhurst Primary School
27 = Anderton Park Primary School
29 = Hugh Myddelton Primary School
29 = Cavendish Primary School
29 = Montgomery Primary School
32 = Crab Lane Primary School
32 = St Clares RC Primary
32 = St James C of E Primary School
32 = St Wilfrid’s RC Primary School
36 = Barlby Primary School
36 = Ravenscroft Primary School
36 = Irk Valley Community School
39 = Kensington Primary School
39 = St James’ C of E Junior School
41 = Grange Primary School
41 = Ivydale Primary School
41 = Cheetham CE Community Academy
44 – Alexandra Primary School
45 – Rotherhithe Primary School
46 – Netley Primary School and Centre for Autism
47 = Edinburgh Primary School
47 = Pooles Park Primary School
49 = Orchard Primary School
49 = Tidemill Academy
49 = Claremont Primary School
49 = Nelson Primary School

London Primary

1 = Curwen Primary School
1 = William Tyndale Primary School
3 – Rathfern Primary School
4 – Rosendale Primary School
5 = Coppice Primary School
5 = Stanhope Primary School
7 – Queensbridge Primary School
8 – Upton Cross Primary School
9 = Charles Dickens Primary School
9 = Guardian Angels Catholic Primary School
11 – Ryefield Primary School
12 – Lordship Lane Primary School
13 – Henry Maynard Primary School
14 – Winterbourne Boys Academy
15 – Elmhurst Primary School
16 – Hugh Myddelton Primary School
17 = Barlby Primary School
17 = Ravenscroft Primary School
19 = Kensington Primary School
19 = St James’ C of E Junior School
21 = Grange Primary School
21 = Ivydale Primary School
23 – Alexandra Primary School
24 – Rotherhithe Primary School
25 – Netley Primary School and Centre for Autism
26 = Edinburgh Primary School
26 = Pooles Park Primary School
28 = Orchard Primary School
28 = Tidemill Academy

Manchester Primary

1 – Plymouth Grove Primary School
2 – St Elizabeth’s Catholic Primary
3 – St. Lukes C of E Primary School
4 – Temple Primary School
5 – St Augustine’s CE Primary School
6 – Armitage CofE Primary School
7 = Lark Hill Community Primary School
7 = St Brigid’s RC Primary School
7 = St Malachy’s RC primary School
10 – St Joseph’s RC Primary
11 – Crumpsall Lane Primary School
12 – Cavendish Primary School
13 = Crab Lane Primary School
13 = St Clares RC Primary
13 = St James C of E Primary School
13 = St Wilfrid’s R C Primary School

West Midlands Primary

1 – Blue Coat C of E Junior School
2 – Anderton Park Primary School
3 – Montgomery Primary School
4 – Nelson Primary School
5 – Regents Park Primary School