Primary Urban Debate League 2022 – Round 1 Results!

The current league standings after the first round of our Virtual Primary UDL

Round 1 of the Primary Urban Debate League 2022 is now concluded and we’ve seen some of the highest scores ever coming in from across the country!

Below is the top 50% of schools in our current league table, based on their scores from the two debates so far.

You can also find a further breakdown of the top-scoring schools from each region. The standings are incredibly close so it’s all to play for in Round 2!

National Primary Core

1 – St. Lukes CE primary school

2 – St Brigid’s RC Primary School

3 – St Wilfrid’s RC Primary School

4 – Plymouth Grove Primary

5 – Blue Coat C E Junior School

6 = Elmhurst Primary School

6 = Regent’s Park Primary

8 = Morningside Primary School

8 = Rushmore Primary School

10 – Cyril Jackson Primary School

11 – St Mary’s RC Primary

12 = Dalmain Primary School

12 = Ravenor Primary School

14 – Deeplish Primary Academy

15 = William Tyndale Primary School

15 = Nelson Primary School

17 – Lordship Lane Primary School

18 – Winterbourne Boys’ Academy

19 – Ryefield Primary School

20 = Armitage CofE Primary School

20 = St Matthew’s Primary

22 – St Malachy’s RC Primary School

23 – Stroud Green Primary School 

24 – Lucas Vale and Grinling Gibbons (Pheonix federation)

25 – Darell Primary & Nursery School

26 = Orchard Primary School

26 = Greet Primary School

28 = Ashmount Primary School

28 = John Scurr Primary

28 = Sandringham Primary School

31 = Irk Valley Community School

31 = St Anne’s RC Primary School

31 = Curwen Primary School

London Primary Core

1 – Elmhurst Primary School

2 = Morningside Primary School

2 = Rushmore Primary School

4 – Cyril Jackson Primary School

5 = Dalmain Primary School

5 = Ravenor Primary School

7 – William Tyndale Primary School

8 – Lordship Lane Primary School

9 – Winterbourne Boys’ Academy

10 – Ryefield Primary School

11 – Stroud Green Primary School 

12 – Lucas Vale and Grinling Gibbons

13 – Darell Primary & Nursery School

14 – Orchard Primary School

15 = Ashmount Primary School

15 = John Scurr Primary

15 = Sandringham Primary School

18  – Curwen Primary School

Manchester Primary Core

1 – St. Lukes CE primary school

2 – St Brigid’s RC Primary School

3 – St Wilfrid’s RC Primary School

4 – Plymouth Grove Primary

5 – St Mary’s RC Primary

6 – Deeplish Primary Academy

7 – Armitage CofE Primary School

8 – St Malachy’s RC Primary School

9 = Irk Valley Community School

9 = St Anne’s RC Primary School

West Midlands Primary Core

1 – Blue Coat C E Junior School

2 -Regent’s Park Primary

3 -Nelson Primary School

4 -St Matthews Primary

5 -Greet Primary School