Primary Urban Debate League and East London Debate League 2020 – Round 1 Results!

The current league standings after the first round of our Primary UDLs and ELDL

Round 1 of both the Primary Urban Debate League and East London Debate League 2020 is now concluded and we’ve seen some of the highest scores ever coming in from across the country!

Below is the top 50% of schools in our current league table, based on their scores from the two debates so far.

You can also find a further breakdown of the top scoring schools from each region. The standings are incredibly close so it’s all to play for in Round 2!

 

National Primary UDL Top 50%

 

1 –          Curwen Primary School

2 –          Blue Coat C E Junior

3 –          Regents Park Community Primary School

4 –          Lordship Lane

5 –          Elmhurst Primary School

6 –          Rosendale Primary School

7 –          Tidemill Academy

8 =         Redriff Primary School

8 =         Sandringham Primary

10 =       Rushmore Primary School

10 =       St Wilfrids R C Primary School

10 =       William Tyndale

10 =       Orchard Primary

10 =       Stanhope Primary School

10 =       Armitage CofE Primary School

16 –        Northfield Manor Primary Academy

17 =       Ivydale Primary School

17 =       Plymouth Grove Primary

19 =       Hollydale Primary School

19 =       St Lukes C of E Primary School

21 =       St Mary’s RC Primary

21 =       Netley Primary School and Centre for Autism

23 =       Lansbury Lawrence

23 =       Anderton Park Primary School

23 =       St James’ CE Junior School

23 =       Pooles Park Primary School

27 –        Rathfern Primary School

28 –        Montgomery Primary Academy

29 =       Deeplish Primary Academy

29 =       Grange Primary School

31 –        Oasis Academy Ryelands

32 –        Rotherhithe Primary School

33 =       Parochial CE Primary School

33 =       Oasis Academy Warndon

33 =       Benson Community School

33 =       Lea Valley

33 =       St Brigid’s RC Primary School

38 =       Globe Primary School

38 =       Ryefield Primary School

40 –        St Elizabeth’s Catholic Primary school

41 –        Cheetham CE Community Academy

42 –        Rosetta Primary School

43 –        Ranelagh Primary School

 

 

London Primary 

 

1 –          Curwen Primary School

4 –          Lordship Lane

5 –          Elmhurst Primary School

6 –          Rosendale Primary School

7 –          Tidemill Academy

8 =         Redriff Primary School

8 =         Sandringham Primary

10 =       Rushmore Primary School

10 =       William Tyndale

10 =       Orchard Primary

10 =       Stanhope Primary School

17 =       Ivydale Primary School

19 =       Hollydale Primary School

21 =       Netley Primary School and Centre for Autism

23 =       Lansbury Lawrence

23 =       St James’ CE Junior School

23 =       Pooles Park Primary School

27 –        Rathfern Primary School

29 =       Grange Primary School

31 –        Oasis Academy Ryelands

32 –        Rotherhithe Primary School

33 =       Lea Valley

38 =       Globe Primary School

38 =       Ryefield Primary School

42 –        Rosetta Primary School

43 –        Ranelagh Primary School

 

 

Manchester Primary

 

10 =       St Wilfrids R C Primary School

10 =       Armitage CofE Primary School

17 =       Plymouth Grove Primary

19 =       St Lukes C of E Primary School

21 =       St Mary’s RC Primary

29 =       Deeplish Primary Academy

33 =       Parochial CE Primary School

33 =       St Brigid’s RC Primary School

40 –        St Elizabeth’s Catholic Primary school

41 –        Cheetham CE Community Academy

51 –        St Edmund’s Primary

 

 

West Midlands Primary

 

2 –          Blue Coat C E Junior

3 –          Regents Park Community Primary School

16 –        Northfield Manor Primary Academy

23 =       Anderton Park Primary School

28 –        Montgomery Primary Academy

33 =       Oasis Academy Warndon

 

EAST LONDON Debate League

 

1 –          North Beckton Primary School

2 –          Elmhurst Primary School

3 –          Keir Hardie Primary School

4 –          Sheringham Primary School

5 –          Shaftesbury Primary School

6 –          Manor Primary School

7 –          Essex Primary School

8 –          Nelson Primary School

9 –          St Francis’ Roman Catholic Primary School

 

Congratulations to all schools and teams that took part, and good luck for Round Two!